Symbolika a význam barev v egyptském umění

Barvy hrály významnou roli v egyptském umění a symbolice již od starověku. Každá barva měla svůj specifický význam a byla spojena s určitými bohy, životními situacemi či emocemi. Barevné kombinace na freskách, sochách a artefaktech nám poskytují důležité informace o tehdejší kultuře a náboženských představách Egypťanů. V tomto článku se podíváme blíže na jednotlivé barvy používané v egyptském umění a jejich symboliku.

Mystický význam červené, modré a zelené ve starověkém Egyptě

V egyptském umění měly barvy velký mystický význam a byly spojovány s různými božstvy a aspekty života. Červená barva byla považována za symbol krve, ohně a slunce. Byla spojována se zemřelými a posmrtným životem, ale také s láskou, vášní a plodností. V hieroglyfických textech je často používána k označení narození nebo obnovy.

Modrá barva byla spojována s nebesy, vodou a bohyní Neith. Byla symbolem klidu, harmonie a ochrany před zlom. Modrá barva se také často objevovala na amuletech chránících nositele před negativními silami. Zelená barva pak symbolizovala obnovu, rozmnožení a vegetaci. Byla spojena s bohyní Hathor, která byla ochránkyní lásky, hudby a radosti. Zelenou barvu lze nalézt například na soškách zobrazujících plodné pole nebo kvetoucí stromy jako symbol hojnosti a prosperity ve starověkém Egyptě.

Jak barvy odrážely náboženské představy Egypťanů

Barvy hrály v egyptském umění a náboženství velmi důležitou roli. Každá barva měla své specifické symbolické významy, které odrážely náboženské představy Egypťanů. Například modrá barva byla spojována s bohyní Neith, ochránkyní válečnic a stvořitelkou světa. Byla také symbolem nebe a řeky Nilu, zdroje života pro Egypt.

Červená barva byla považována za symbol krve a ohně, což ji spojovalo s bohy slunce jako je Re nebo Horus. Tato barva tak vyjadřovala sílu, energii a vitalitu. Zlatavá barva pak byla spojována s bohem slunce Raem a symbolizovala jeho bohatství a moc. Barevnost egyptských obrazů tedy není pouze estetickým prvkem, ale má hluboký náboženský význam, který pomohl Egypťanům vyjádřit jejich víru ve svět nadpřirozených sil.

Symbolika bílé, žluté a černé v egyptském umění

Bílá barva měla v egyptském umění velký symbolický význam. Byla spojována s čistotou, světlem a nebesy. Bílá byla také barvou bohyně Isis, která byla považována za ochránkyni rodiny a mateřství. V hieroglyfických nápisech se bílá barva používala k vyjádření pozitivních hodnot jako je například dobrota, pravda nebo spravedlnost.

Žlutá barva byla ve starověkém Egyptě symbolem slunce a jeho energie. Bylo to zbarvení faraonů a bohů spojených se slunečním kultem, jako například boha Reho. Žlutou barvu lze nalézt na mnoha soškách, freskách i amuletech z této doby. Tato barva představovala sílu regenerace a obnovy života po každodenním zániku slunce na západě.



Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Pavla Lovecká
Autorem fotografií v tomto příspěvku je AI (UI).